Registered Clubs Introduction Leagues Competitions HSMBA Calendar Inter County County Champions Presentation Evening Successes Coaching Press Releases Links For Sale / Wanted Resources



Herefordshire

Short Mat Bowling Association

Home Committee Constitution Contact


County Team Sponsor

HSMBA Triples Champions

Norman Davies Shield


Year

Winner

Runner-up

2019

John Snow, Stephen Kite & Merion Attwood

Lea

Les Barlow, Dean Rudman & Joe Loveys

Gorsley Chapel

2018

John Mills, Shirley & Becci Cox

Woolhope

Fran Jones, Betty & Harold Aubrey

Weston

2017

Ali & Ian Roe & Ian Park

Ross

Elaine George, Dave Watkins & Les Williams

Ross

2016

Ali & Ian Roe & Ian Park

Ross

Phil, Dominic & Anthony Rogers

Woolhope

2015

Sue Dix, Rob George & Dave Watkins

Ross

Phil, Dominic & Anthony Rogers

Woolhope

2014

Phil, Dominic & Anthony Rogers

Woolhope

John Mills, Becci & Charlie Cox

Woolhope

2013

Kate Williams, Jo & Brian Claessen

Lea

Mark Bowden, Shirley & Becci Cox

Woolhope

2012

Harold & Betty Aubrey, Tim Rigden

Weston

Sandra, Phil & Anthony Rogers

Woolhope

2011

Sandra, Phil & Anthony Rogers

Woolhope

Hilary Mansell, Sue & John Stannard

Fownhope

2010

Jean Austin, Jeff Morris, Les Phillips

Larruperz

George Marshall, Colin Barnes, Frank Garrett

Ross

2009

Sandra, Phil & Anthony Rogers

Woolhope

Pamela & Neil Kellett, Peter Clark

Fownhope

2008

Sandra, Phil & Anthony Rogers

Woolhope

Tim Rigden, Betty & Harold Aubrey

Weston

2007

Pamela & Neil Kellett, Fred Jolley

Fownhope

Sandra & Phil Rogers, Lee Jones

Woolhope

2006

Hazel & Tony Vitale, Faye Middlecote

Larruperz

Pamela & Neil Kellett, Fred Jolley

Tarrington

2005

Les Phillips, June Pearce. Kath Bradley

Larruperz

Alf & Sheila Wye, Sheila Whittingham

Larruperz

2004

Margaret Eggleton, Les Williams, James Zimmerman

Ross

Brenda & Andrew Mollett, Roger Hunt

Fownhope

2003

Brenda & Frank Garrett, Harry Walters

Ross

Brenda & Andrew Mollett, Roger Hunt

Fownhope

2002

Gladys & Ivor Skyrme, David Lane

Sellack

Les Phillips, June Pearce, Kath Bradley

Larruperz

2001

Margaret Eggleton, Steve & Les Williams

Ross

Tony Vitale, Barry Payne, Len Hill

Larruperz

2000

Brenda Mollett, John Stannard, Fred Jolley

Fownhope

Alf & Sheila Wye, Ann Watkins

Lea

2018-19 Competition

The 2018-19 competition was held on Saturday 19 January 2019 at Ross Bowling Club with 13 teams competing initially in 3 round robin groups before the group winners and the best placed runner-up progressed to the semi-finals. Defending champions John Mills and Shirley & Becci Cox of Woolhope progressed as the winners of their group but lost a one-sided semi-final 12-3 to the Lea team of John Snow, Stephen Kite & Merion Attwood. In the other semi-final the Gorsley Chapel side of Les Barlow, Dean Rudman and Joe Loveys won on the final end against Ian Roe, Pam & Ian Park (Ross) who had progressed as the best group runner-up. In the final Lea proved too strong for the Gorsley Chapel side and ran out 9-3 winners with an end to spare.

Semi Finals

John Snow, Stephen Kite & Merion Attwood (Lea) bt John Mills, Shirley & Becci Cox (Woolhope) 12-3

Les Barlow, Dean Rudman & Joe Loveys (Gorsley Chapel) bt Ian Roe, Pam & Ian Park (Ross) 9-3


Final


John Snow, Stephen Kite & Merion Attwood  bt Les Barlow, Dean Rudman & Joe Loveys 9-3

Triples Finalists: (L to R) Dean Rudman, Les Barlow, Joe Loveys (Gorsley Chapel), John Snow, Merion Attwood, Stephen Kite (Lea)